Warto sprawdzić czy pojazd, który kupujemy ma polisę OC?

Kupując samochód, oprócz sprawdzenia jego stanu technicznego, trzeba też sprawdzić stan prawny. Zawsze warto porównać zgodność numeru VIN w aucie z tym, który widnieje w dowodzie rejestracyjnym. Upewnić się, że pojazd nie jest objęty zastawem bankowym czy komorniczym. Analizując stan prawny, niezbędne też jest sprawdzenie ważności polisy OC. Jej brak nie musi być oczywiście problemem, ale pod jednym warunkiem. W dniu zakupu trzeba wykupić polisę OC na to auto. Za wcześniejszy brak odpowie były właściciel i to jemu zostaną naliczone kary. Nas nikt nie będzie karał, jeśli data zakupu auta i wykupienia OC będzie taka sama. Już jeden, dwa ni przerwy mogą skończyć się kilkusetzłotową karą. Jeszcze gorzej będzie, jeśli prowadząc auto bez OC zostaniemy zatrzymani do kontroli drogowej. 

Kontrola drogowa, a brak OC pojazdu

Jeżeli zatrzyma nas do kontroli drogowej Policja, a w jej trakcie zostanie stwierdzony brak OC pojazdu, możemy zapomnieć o możliwości kontynuowania jazdy. Policjant nie pozwoli takim samochodem nawet zjechać na pobliski parking. Jeśli my nie zamówimy lawety, zrobi to Policja. Auto zaś zostanie przewiezione na policyjny parking. Każda doba postoju oczywiście będzie płatna. Poza tym Policjant na pewno wypisze wysoki mandat i powiadomi Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Ta instytucja zaś dalsze kary. Nie warto ryzykować. Lepiej upewnić się, czy sprzedawany samochód ma OC. Jak to zrobić? 

Ważność OC można sprawdzić przez Internet

Jak sprawdzić ubezpieczenie auta przez stronę internetową? Aby upewnić się czy pojazd ma OC, wystarczy – choćby z telefonu – wejść na stronę jednej z dwóch instytucji. Albo Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, albo odwiedzić stronę bazy CEPiK. W pierwszym przypadku wystarczy na stornie wpisać numer rejestracyjny samochodu. W odpowiedzi pojawi się informacja czy auto ma OC, które jest aktualne. W przypadku bazy CEPiK trzeba podać więcej danych, ale i informacji uzyskamy o wiele więcej. Pojawi się informacja o ważności OC, rejestracji pojazdu czy stanie licznika przy kolejnych przeglądach w stacji diagnostycznej. Pojawią się także dane o tym jaki silnik jest w pojeździe i jakim paliwem jest zasilany. Można także będzie przeczytać czy i kiedy pojazd zmieniał właścicieli. Na podstawie tych danych można wyciągnąć wiele wniosków na temat kupowanego samochodu, co niewątpliwie pomoże podjąć decyzję o tym czy go kupić czy nie. 

Jeśli pojazd ma ważne OC, można z niego korzystać do ostatniego dnia ważności polisy. Nie przedłuży się ona jednak automatycznie, więc datę trzeba zapamiętać i najpóźniej w ostatnim dniu ważności polisy wykupić nowe OC.